Reflexná terapia  

Reflexná terapia je jednou z najúčinnejších metód prírodnej liečby. Poznali a využívali ju už pred niekoľko tisíc rokmi ľudia vo východných ázijských krajinách. Majstrami v reflexnej terapii boli aj Indiáni. Jej využitie je všestranné a vedie k hlbokému uvoľneniu.

Reflexná terapia

Základy reflexnej terapie vychádzajú z poznatkov, že na všetkých zakončeniach ľudského tela existujú reflexné plôšky, ktoré majú vzťah k vnútorným orgánom alebo oblastiam tela. Takže i na chodidlách sú reflexné plôšky celého tela. Rovnaké plôšky sú aj na rukách, či uchu ale nie sú také účinné, a preto sa najviac využíva reflexná terapia nôh. Umiestnenie reflexnej plôšky na chodidle zodpovedá umiestneniu daného orgánu v tele podľa rozdelenia na zóny.  Masážou jednotlivých bodov na chodidle sa dajú nájsť problémové miesta na tele. Podľa charakteru zmien na koži a podľa bolestivosti v oblasti reflexných plôšok sa dá urobiť aktuálna diagnostika stavu jednotlivých orgánov. Plôšky orgánov, ktoré sú narušené, reagujú pri masáži bolestivo a miera bolestivosti udáva mieru narušenia orgánu. Reflexná masáž má pre človeka diagnostický, terapeutický a preventívny význam. Tlakom na danú plôšku sa prenáša signál na príslušný orgán. Orgán sa stimuluje a dostáva sa mu viac energie.

Masáž reflexných zón pomáha liečiť existujúce zdravotné ťažkosti, ale aj odhaliť poruchu orgánu, ktorá sa zatiaľ neprejavila. Pozitívne vplýva na ľudské telo a to nielen na fyzickú stránku, ale aj na tú psychickú.

Ďalším prínosom je relaxácia. Zmiernením napätia sa zlepšuje krvný obeh, obnovuje sa zablokovaná funkcia nervovej sústavy. Reflexná terapia je vynikajúcim stimulantom k spusteniu samoliečenia v našom organizme.

Detoxikácia

Pri reflexnej terapii dochádza k intenzívnej detoxikácii, preto je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín. Prechodne sa môžu objaviť vyrážky na koži, môže dôjsť k zvýšenej produkcii hlienu (nádcha, kašeľ, gynekologický výtok...), prípadne sa môže objaviť aj horúčka. Reakcie sú u jednotlivých ľudí individuálne a trvajú od niekoľkých minút (zimnica, horúčka, závrať) až po niekoľko dní. Ide o prirodzené prejavy, ktoré naznačujú, že sa v tele začína niečo diať a nastoľuje sa v organizme rovnováha.

Krčná chrbtica

K reflexnej terapii patrí aj uvoľňovanie krčnej chrbtice, kde sa v zúženom priestore nachádzajú energetické dráhy orgánov. Pri zablokovanej krčnej chrbtici nemôže energia dostatočne prúdiť do všetkých oblastí a odráža sa to na zdravotnom stave. Okrem migrén zablokovaná krčná chrbtica môže byť zodpovedná aj za veľa iných zdravotných problémov, keď sú niektoré orgány energeticky oslabené. Krčná chrbtica sa najskôr uvoľňuje nepriamo cez reflexnú plôšku na chodidle a následne priamo na krku.

Chodidlo nesie hmotnosť celého tela a pružne reaguje na zmeny polohy tela. Obuv by mala svojím tvarom kopírovať tvar chodidla. Nevhodnou topánkou (zúžená špička, vysoký opätok...) sa chodidlo deformuje a vzniká nežiaduci tlak na reflexné zóny niektorých orgánov. Najprirodzenejšia je pre nohu chôdza naboso. Okrem toho, že chodidlo nie je deformované obuvou, je stimulované nerovnosťami terénu. Citlivosť chodidiel na každý kamienok sa postupne stratí, pretože masážou boľavých reflexných plôšok harmonizujeme činnosť jednotlivých orgánov. Plôšky zdravých orgánov nie sú bolestivé.

Využitie reflexnej terapie je všestranné, od liečby zdravotných ťažkostí, cez hlboké uvoľnenie, odstránenie stresu až po obnovu samoliečiacich schopností tela. Hlavným cieľom reflexnej terapie je obnovenie toku životnej energie. Reflexná terapia často rieši aj problémy mysle a ducha, lebo to nie sú len toxické látky, ktoré škodia nášmu organizmu, ale predovšetkým potlačené negatívne emócie.

História reflexnej terapie

V Československu rozvinul reflexnú terapiu Ing. Jiří JANČA, CSc. (1924), ktorý patril medzi popredných terapeutov prírodného liečiteľstva. Je známym autorom mnohých kníh na tému reflexnej terapie a liečivých rastlín. Objavil a využíval vo svojej praxi body na uvoľnenie krčnej chrbtice.

V jeho šľapajach pokračujú manželia Beáta a Július PATAKYOVÍ. Patria k jeho najlepším žiakom. Tiež sú autormi viacerých kníh o reflexnej terapii. K ich žiačke som 6 rokov chodila na reflexnú terapiu. Presvedčila som sa na sebe a svojich najbližších o jej účinkoch nielen na fyzické telo, ale aj na psychiku. V roku 2013 som mala možnosť absolvovať  kurzy reflexnej terapie u manželov Patakyových a v roku 2014 aj ich Školu reflexnej terapie. Teraz túto pre mňa úžasnú metódu s radosťou ponúkam aj Vám.

Ako prebieha reflexná terapia?

  • Reflexná terapia trvá približne 1,5 hodiny.
  • Začína reflexnou terapiou chodidiel a nepriamym uvoľnením krčnej chrbtice cez nohu.
  • Pokračuje priamym uvoľnením krčnej chrbtice a masážou chrbta.